Rośliny znajdują szerokie zastosowanie jako składnik preparatów kosmetycznych i farmaceutycznych. Niektóre przyczyniają się do znacznej poprawy kondycji skóry. Kluczem do sukcesu jest dopasowanie właściwości konkretnej rośliny do potrzeb typu skóry. W ten sposób można zniwelować stany zapalne, nawilżyć, rozjaśnić przebarwienia lub wzmocnić ukrwienie. Poniżej lista roślin, które wykazują potwierdzony wpływ na stan skóry.

 

Rumianek

To jeden z najpopularniejszych składników kosmetyków. Jego właściwości znane są już od lat i wciąż chętnie wykorzystywane. Posiada głównie właściwości przeciwzapalne, rozjaśnia przebarwienia oraz zmiękcza skórę. Dzięki zwalczaniu wolnych rodników znajduje szczególne zastosowanie wśród alergików. Stosowany jest w kremach do skóry podrażnionej i wrażliwej, a także w serach do rozjaśniania blizn.

 

Oliwki

To podstawowy składnik kuchni śródziemnomorskiej, a przy okazji wielu kosmetyków. Posiada przede wszystkim właściwości odżywiające i nawilżające, dzięki czemu skutecznie chroni naturalne funkcje bariery wodno- lipidowej naskórka. Opóźniają również procesy starzenia, dlatego wykorzystywane są w kosmetykach do cery dojrzałej. Ponadto oliwki zapewniają ochronę przed promieniowaniem UV, łagodzą podrażnienia przy trądziku oraz wygładzają skórę. Sprawdzają się w przypadku osób z łuszczycą i chorujących na atopowe zapalenie skóry. Stosowane są także w kremach do rąk i stóp. Ich niepodważalnym atutem jest przyjemny zapach.

 

Miłorząb

Znajduje zastosowanie w pielęgnacji skóry dojrzałej oraz naczynkowej. Wykazuje działanie antyoksydacyjne i przeciwstarzeniowe. Dzieje się tak za sprawą obecności flawonoidów, które działają również na skórę rewitalizująco. Chronią także przed rozpadem kolagenu oraz kwasu hialuronowego, które stanowią rusztowanie dla skóry i główny składnik nawilżający w skórze. Ponadto przeciwdziałają utlenianiu się witaminy C, która pobudza syntezę kolagenu.

 

Dzika róża

Roślina wpływa przede wszystkim na wyrównanie kolorytu skóry. Dzięki potężnej zawartości witaminy C, która łączy się z witaminą A, posiada silne właściwości rozjaśniające. Pobudzając biosyntezę ceramidów, poprawia nawilżenie skóry. Co więcej, poprawia kondycję skóry trądzikowej między innymi przez zapobieganie gromadzeniu się warstwy rogowej.

 

Zielona herbata

Znana głównie z naparu, stosowana jest również jako składnik kosmetyków. Posiada głównie właściwości upiększające. Roślina hamuje proces starzenia się skóry, wygładza istniejące zmarszczki, łagodzi podrażnienia i nawilża. Jej szerokie zastosowanie i bogate właściwości sprawiają, że sprawdza się w przypadku każdego rodzaju skóry. Działa także przeciwzapalnie, chroni przed wysuszeniem i łuszczeniem się skóry, minimalizuje ryzyko obrzęków i opuchnięć.

 

Aloes

Wykazuje szereg cennych właściwości dla skóry. Przede wszystkim doskonale nawilża i łagodzi podrażnienia. Znajduje szczególne zastosowanie w przypadku skóry odwodnionej i problematycznej. Posiada również właściwości tonizujące, czyli przywraca prawidłowy poziom Ph skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *