Jak gotować zdrowe wegańskie obiady
Najlepszy obiad to taki, który szybko się przygotowuje i dobrze smakuje. W natłoku codziennych zadań czasami kusi, żeby zjeść coś niezdrowego. Czy gotowanie zdrowych, roślinnych potraw kojarzy Ci się z czymś skomplikowanym? To mit – wegańskie obiady mogą być szybkie w przygotowaniu, zdrowe i smaczne. Odkryj jak jak gotować proste i zdrowe obiady.
Planowanie jadłospisu
Porządne zaplanowanie menu, na przykład na tydzień, ma wiele zalet. Ułatwia zakupy, ale też oszczędza czas i pieniądze.
- Kiedy idziesz do sklepu z wcześniej przygotowaną listą, masz mniejsze prawdopodobieństwo, że kupisz artykuły, których nie potrzebujesz.
- Dodatkowo nic się nie marnuje! Mając plan obiadów dokładnie wiesz, kiedy użyjesz danych składników i w jakiej ilości.
- Kolejny plus jest taki, że zawsze masz w lodówce coś zdrowego.
Gotowanie na kilka dni
Aby zminimalizować czas spędzany w kuchni, warto przygotować potrawy na kilka dni. Dobrym rodzajem dań, które można przechowywać w lodówce są w zapiekanki z makaronu lub ryżu.
Wegańska lazania z sosem pomidorowym, wędzonym tofu i beszamelem na roślinnej margarynie i mleku (np. sojowym – ważne, aby było niesłodzone), to danie niezwykle smaczne i sycące. Możesz przygotować także gołąbki, na przykład z kaszą gryczaną lub jęczmienną i podać je z sosem – pieczarkowym, grzybowym, pomidorowym.
Innym pomysłem mogą być pierogi – ich przygotowanie zajmuje wprawdzie trochę czasu, ale możesz zająć się tym na przykład w sobotę i zjadać w kolejne dni tygodnia, a część także zamrozić.
W podobny sposób możesz też przygotować hummusy, pasty warzywne, twarożki z tofu i sałatki ziemniaczane.
Potrawy jednogarnkowe
Wszelkie potrawy jednogarnkowe to zbawienie przy planowaniu prostych i zdrowych posiłków. Możesz przygotować gęstą zupę warzywną, bigos, leczo z cukinii czy flaczki z boczniaków.
Jeśli nie masz ochoty na obiad w formie płynnej, postaw na pieczone warzywa w piekarniku – danie praktycznie robi się samo i do jego wykonania możesz wykorzystać aktualnie dostępne, sezonowe jarzyny. Warto podać je z dobrym dipem, np. z dodatkiem pasty tahini.
Bardzo szybką i smaczną potrawą jest fasolka w sosie pomidorowym. Jeśli użyjesz do niej fasolki z puszki i gotowej passaty pomidorowej, Twoja rola ograniczy się tylko do przyprawienia.
Awaryjne dania na szybko
Warto mieć kilka pomysłów na dania, które przygotujesz dosłownie w kilkanaście minut, a wciąż będą zdrowe i pełnowartościowe. Jedną z takich potrwa jest makaron z pesto z bazylii lub suszonych pomidorów. Sos pesto łatwo przygotujesz w domu, robiąc zapas w słoiczkach. Równie szybko przygotujesz makaron z sosem pomidorowym lub smażone-duszone warzywa z patelni lub woka.
Gotowe półprodukty wegańskie
Osobiście polecam łączenie samodzielnego gotowania z wykorzystywaniem gotowych produktów, dostępnych w sklepach
- wegańskie kotlety – wystarczy ugotować ziemniaki lub ryż, w piekarniku upiec kawałek kalafiora i dodać surówkę (nawet taką ze sklepu), żeby w półgodziny otrzymać dobry obiad
- roślinne kiełbaski – jeśli bardzo się Wam spieszy podgrzane na patelni kiełbaski (można podsmażyć je z ugotowanymi ziemniakami) z dodatkiem świeżych lub kiszonych warzyw, to szybki posiłek na ciepło
- ziemniaki ugotowane na parze – dostępne w dużych i mniejszych sklepach ziemniaki gotowane bez skórki lub w mundurkach, to świetny szybki dodatek. Możesz je podpiec w piekarniku i podać na talerzu z gyrosem i miksem sałat lub podsmażyć na patelni z warzywami typu papryka, cukinia i z dodatkiem tofu
- ziemniaczane kluski-gnocchi – większość dostępnych ziemniaczanych kluseczek ma wegański skład. Często w sklepach pojawiają się też okazjonalnie także takie z certyfikatem vegan. Kluseczki najszybciej jest podsmażyć na duzej patelni na oleju, po 2-3 minutach zalać mlekiem roślinnym sokiem-koncentratem pomidorowym i poddusić do miękkości.
- zupka chińska – choć nie jest to najzdrowszy produkt spożywczy, to możesz z niego czasem przygotować szybki, domowy ramen. Zupkę należy przygotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu, wyłożyć na dużą miskę-talerz i dodać do niej dodatki jak do ramenu. Polecam koniecznie podsmażone tofu, pokrojona w słupki marchewkę, suszone arkusze nori, podsmażone boczniaki, szczypiorek, pieczarki i wiele innych.