Śniadanie jest pierwszym posiłkiem, który spożywamy w ciągu dnia.
Warto zadbać, aby był to posiłek pożywny i sycący – czyli zawierał białko i błonnik oraz weglowodany Dieta wegańska nie stanowi tutaj ograniczenia, ponieważ w szybkim czasie można przygotować śniadanie oparte na zdrowych produktach roślinnych.

Wegańskie śniadania na słodko

Istnieje cała masa pomysłów na pyszne śniadanie w wersji słodkiej, do których możesz wykorzystać ulubione dodatki.

 

Koktajl-smoothie – aby koktajl spełnił warunek pożywnego śniadania warto przygotować go na bazie roślinnego mleka np. sojowego lub owsianego, z dodatkiem owoców, orzechów a nawet kakao.
Moim ulubionym smootkie hest koktajl bananowy – na bazie mleka owsianego, z dużym, dojrzałym bananem, dużą łyżką masła orzechowego, łyzką płatków owsianych lub pokruszonego, organicznego kakao

Owsianka – wbrew pozorom jest to bardzo ciekawa propozycją na śniadanie. Wegańska owsianka może być ugotowana na dowolnym mleku roślinnym, wedle uznania. Może to być mleko kokosowe, migdałowe, sojowe itp. Do tak przygotowanej owsianki należy dodać ulubione owoce, orzechy i opcjonalnie wybrany słodzik.

Kasza – na przykład jaglana lub manna. Taką kaszę również można ugotować na dowolnym mleku roślinnym. Ciekawostką jest to, że jaglanka, bądź owsianka smakuje zupełnie inaczej ugotowana na różnych napojach roślinnych. Do kaszy również należy dodać ulubione owoce, bakalie oraz przyprawy, takie jak na przykład cynamon. Zarówno kasza jaglana i owsianka mogą być codziennie innym posiłkiem ze względu na różnorodność owoców jakich możemy użyć do ich przygotowania.

 

Wytrawne śniadania wegańskie

Pasty kanapkowe

Miłośnikom wegańskich śniadań w wersji wytrawnej z pewnością zasmakują różnego rodzaju pasty kanapkowe.
Bazą do  past kanapkowych mogą być np. ziarna słonecznika. Słonecznik należy zalać gorącą wodą tak, aby ziarna zostały przykryte. Następnie należy przygotować warzywa, które będą esencją pasty.
Aby zrobić pastę z czerwonej papryki należy pokroić ją w paski i upiec w piekarniku. Po upieczeniu, należy dodać ją do ziaren słonecznika i zmiksować całość. Do takiej pasty można wykorzystać też liście szpinaku, czy suszone pomidory, których nie trzeba wcześniej podpiekać. Tak na prawdę można użyć dowolnych warzyw, które przyjdą nam do głowy, eksperymentować i poszukiwać własnej, wyjątkowej pasty kanapkowej.
Przepisy na twarożek ze słonecznika i tofu znajdziesz w moim bezpłatnym e-booku 

Tofucznica

To moje ulubione wegańskie śniadanie w wolny dzień.
Podaję je z  dodatkiem warzyw, w towarzystwie  kubka organicznego kakao i dobrego, żytniego chleba.
Przepisy na tofucznicę znajdziesz tutaj 

 

Sałatka

Innym pomysłem na śniadanie roślinne są różnego rodzaju sałatki, które również mogą odzwierciedlać nasze upodobania smakowe. Jeśli chcemy zjeść szybkie i lekkie śniadanie, możemy przygotować sałatkę na bazie sałaty, szpinaku, czy roszponki, a następnie dodać do niej wybrane warzywa, kiełki, pestki, czy ziarna. Do takiej sałatki warto przygotować również dressing wykorzystując tłuszcze roślinne, ocet balsamiczny oraz przyprawy i zioła. Jeśli z kolei chcemy zjeść pożywniejszy posiłek, możemy przygotować sałatkę z ugotowanym makaronem, ryżem, czy kaszą. Dodatkiem do takiej sałatki są warzywa, strączki, takie jak cieciorka, soczewica lub groszek. Sos do sałatki makaronowej, ryżowej, czy z kaszy może być wykonany na bazie wegańskiego majonezu, oliwy z oliwek lub innych, lubianych przez nas tłuszczy. Warto dodać do sałatki też kiełki, prażone ziarna słonecznika, czy dyni ponieważ są one nie tylko zdrowe, ale wzbogacają posiłek o walory smakowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *