przepis na hummus

Przepis na hummus

Hummus to wegański klasyk kuchni bliskowchodniej. Najlepszy przepis na hummus jest zarazem najprostszy!

Klasyczny hummus to ugotowana ciecierzyca, prażony sezam lub pasta tahini, do tego cytryna i oliwa.

W czym tkwi sekret na przepis?

Aby hummus wyszedł naprawdę dobry potrzebujemy po prostu najlepszej jakości składników. Użyta ciecierzyca musi mieć po ugotowaniu lub odsączeniu ładny zapach i regularny kształt. Niestety te z puszki często nie spełniają tego warunku. Podobnie pasta tahini. Wybierajcie dobre tahini, które jest kremowe, jasne (oznacza, że sezam był optymalnie podprażony), delikatne i łagodne w smaku.

Jeśli ciecierzyca po otwarciu puszki nie ma najładniejszego zapachu, a tahini jest gorzka – hummus nie wyjdzie najlepszy.

Składniki:
  • 220-300 g ugotowanej ciecierzycy (puszka lub słoik lub ok. 150 g suchej, namoczonej i ugotowanej w osolonej wodzie)
  • 3-5 dużych łyżek pasty tahini
  • sok z 1/2 – 1 cytryny, sól, woda gazowana
  • 1-2 ząbki czosnku (opcjonalnie)
  • do podania: oliwa, natka pietruszki, suszona papryka
  • dodatki opcjonalne: chleb pita lub tortilla, marynowana ciecierzyca, świeże warzywa w słupkach, pieczone plastry bakłazana, pestki granatu, marynaty – papryczki pepperoni, oliwki, kapary, marynowana marchewka
Wykonanie:

Ciecierzycę zblendować bardzo dokładnie blenderem ręcznym lub utrzeć w blenderze do miksowania.kieliochowy. W trakcie miksowania można dolewać wodę, jeśli ciecierzycy jest zbyt gęsta i macie problem z miksowaniem.

Woda gazowana nadaje hummusowi wyjątkowej puszystości i aksamitności. Można dodać ją już na początku, ale koniecznie także na samym końcu.

Gdy ciecierzyca jest już dobrze zblendowana, dodać tahini, sok z cytryny (1-3 łyżki) i starty ząbek czosnku. Zblendować ponownie. Na koniec dodać 3-4 łyżki wody gazowanej – można wymieszać energicznie łyżką lub także zblendować

 

Porady
  • Jeśli chcecie użyć prażonego sezamu należy go wcześniej utrzeć na pastę w blenderze.
  • Używając blendera ręcznego do miksowanej ciecierzycy wprowadza się powietrze, co nadaje paście kremowej konsystencji.
  • Do hummusu można dodać i zblendować np. suszone pomidory i upieczonego wcześniej i obranego ze skórki pomidora (wyjdzie hummus pomidorowy), upieczoną i obraną ze skórki paprykę (hummus paprykowy) lub ugotowany burak (hummus z burakiem)
  • Marynowana ciecierzyca – odsączona ciecierzycę zalać w pojemniku do przechowywania żywności sokiem z 1 cytryny, paroma łyżkami oliwy, dodać 1-2 obrane ząbki czosnku i 2-3 gałązki z natką pietruszki, oprószyć solą, zamknąć i schować w lodówce. Dobra już za kilka godzin, ale także po 2-3 dniach
  • Ilość tahini zależy od osobistych preferencji ale i smaku samej pasty – dlatego dodajcie najpierw mniejszą ilość i po spróbowaniu możecie zdecydować aby dodać więcej.
  • Ilość soku z cytryny zależy od indywidualnego smaku ale i jakosci samego owoce – cytryna może byc mniej lub bardziej kwaśna.
  • Hummus można posypać przyprawą typu zatar – otrzymamy wówczas hummus w stylu żydowskim

Spróbuj najlepszego przepisu na hummus i podziel się efektem w komentarzu!

Więcej przepisów wegańskich znajdziesz TUTAJ

 

przepis na hummus

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *